Wielki WIELKI KANION

Nie bez przyczyny właśnie tak się nazywa – Wielki Kanion jest po prostu … wielki. Ba, on jest olbrzymi, gigantyczny. Nie ma właściwie słów, które mogłyby oddać jego ogrom. Fotografie to też nie to samo. Przecież każdy z nas wiele razy już widział zdjęcia tego miejsca. A jednak na żywo wrażenie robi niesamowite i żadna ilustracja nie jest w stanie tego przekazać. To trzeba przeżyć!

My możemy powiedzieć, że poczuliśmy Wielki Kanion ze zdwojoną siłą, bo obejrzeliśmy go z góry i z samego dołu, z miejsca, którym przepływa rzeka Kolorado. Pomimo wszelkich informacji ostrzegających turystów przed zbyt ciężkim, całodniowym przejściem w dół i w górę, właśnie takie uskuteczniliśmy. Uznaliśmy, że pokonywanie 20 km trasy (1500 m przewyższenia) z pełnym bagażem na plecach i dwudniowym zapasem wody w zanadrzu wcale by sprawy nie ułatwiło. Łatwo nie było, ale nikt nie powiedział, że będzie. Nikt też nie powiedział, że się nie da - się dało i warto było! Żaden punkt widokowy na szczycie nie pozwoliłby nam w taki sposób obejrzeć Wielkiego Kanionu i prawdopodobnie nie rozumielibyśmy jak wielki jest naprawdę.

WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE:

- Wejście/ wjazd do Grand Canyon National Park kosztuje 30$ od pojazdu (lub 15$ od osoby). Jako posiadacze karty America the Beautiful nie musimy płacić opłat wjazdowych w żadnym z parków narodowych i lasów państwowych USA. Taka karta kosztuje 80$ i ważna jest przez cały rok, a więc jeśli ktoś planuje odwiedzić przynajmniej 3 parki, to naprawdę opłacalna sprawa!

-  W dół Wielkiego Kanionu prowadzą 2 szlaki, krótszy (20 km łącznie), South Kaibab Trail i dłuższy (30 km łącznie), Bright Angel Trail. Oba ruszają z Grand Canyn Village, miejscowości turystycznej zlokalizowanej po południowej stronie kanionu.

- Jest możliwość nocowania w głębi kanionu. Żeby to zrobić należy postarać się o specjalne pozwolenie, opłacić 10$ + 8$ od osoby i ruszyć w trasę z bagażem i zapasem wody (źródła wody są dostępne tylko w kilku miejscach w obrębie kanionu).

- Wszystkim, którzy chcieliby pokonać trasę South Kaibab Trail w dół Wielkiego Kanionu i z powrotem, w górę do South Rim, podpowiadamy: trzeba przygotować się na ciężki wysiłek w pełnym słońcu, trzeba być w formie, mieć sporo siły i dużo wody (4L na osobę). Bez tego ani rusz. Po drodze nie ma żadnego źródła wody, a im niżej schodzi się wgłąb kanionu tym jest cieplej, słońce pali mocniej i wiatr niknie.

- Wyjście trzeba rozplanować tak, żeby zacząć jak najwcześniej i móc przeczekać najgorętsze godziny w dole, w cieniu, koło rzeki, a wspinaczkę zacząć po 14:00 (nie w największym skwarze).

- Ostrzeżenia, które rozstawione są wszędzie w Grand Canyon Village nie są bezzasadne, bo trasa jest bardzo wymagająca, a warunki bardzo niesprzyjające i wiele osób nie daje rady jej pokonać według planu, a w skrajnych przypadkach potrzebna jest pomoc. Oficjalne informacje podają, że na wejście należy liczyć 2 razy więcej czasu niż na zejście. W naszym przypadku zejście zajęło 3 godziny, a później wejście 5 godzin. Naprawdę warto było to zrobić i polecamy (choć nie każdemu)!

2 Replies to “Wielki WIELKI KANION”

  1. wspaniałe <3 ja nie zdążyłam zejść na dół, więc zostaje w planach na przyszłość 🙂

  2. […] 1. Wielki Kanion, bo … jest naprawdę wielki, zapiera dech w piersiach, wypala z człowieka resztki sił i znów zapiera dech w piersiach. Zobacz nasz wpis o Wielkim Kanionie tutaj […]

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.