SEKWOJE – Największe drzewa świata

To nie są puste słowa, Sekwoje olbrzymie naprawdę są olbrzymie, nie tylko z nazwy. Nie potrafiliśmy sobie wyobrazić jak wielkie mogą być największe drzewa na świecie, a gdy już przy nich stanęliśmy, ciężko było objąć je wzrokiem. To przysłowiowe „objęcie” jest istotne, bo Sekwoje olbrzymie nie są ani najwyższe, ani najszersze, ale największe wśród drzew na ziemi pod względem masy i objętości właśnie.

Sekwoja” nie jest nazwą jednego gatunku drzewa, ale pierwszym członem stosowanym w kilku nazwach gatunkowych. Zwykle, kiedy mówimy o „Sekwojach” myślimy o drzewach rosnących w Sequoia National Park w Stanach Zjednoczonych, a są to dokładnie Sekwoje olbrzymie, zwane też Sekwojami mamucimi lub Mamutowcami olbrzymimi. I wcale nie one są najwyższymi drzewami świata. Najwyższymi są Sekwoje wieczniezielone, rosnące na wybrzeżu północnej Kalifornii.

Po tym skrótowym wstępie teoretycznym możemy wreszcie przedstawić Generala Shermana, czyli największe drzewo świata. Warto wiedzieć, że najwyższym rozpoznanym, żyjącym okazem jest, rosnąca w Redwood National Park i mierząca ponad 155 m, Sekwoja wieczniezielona imieniem Hyperion. Ale Hyperion ma jedynie 530 m3 objętości i żyje ledwie 800 lat. Natomiast General Sherman to postać z innej epoki, bo jego wiek szacuje się na około 2500 lat. Mierzy, wciąż niebagatelne, 84 m wysokości, średnica jego pnia u podstawy ma 11,1 m, łączna objętość drzewa to 1487 m3, a jego masa to 1200 ton.

Przypomnijmy, że nas poczciwy Dąb Bartek ma mniej niż 1000 lat i niecałe 30 m wysokości. Najwyższe drzewo w Polsce to mierzący 51,8 m Świerk Pospolity z Puszczy Białowieskiej. Wciąż nie możecie sobie wyobrazić jak w rzeczywistości wyglądają Sekwoje Olbrzymie? Dodajmy, że Statua Wolności wraz z cokołem sięga 93 m wysokości, ale waży tylko 229 ton. Największe znane zwierzę na ziemi, Płetwal Błękitny, osiąga 33 m długości i wagę do 190 ton. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie ma 237 m (wraz z iglicą) i nie wiemy ile waży, ale nie zaszkodzi dodać kolejnego punktu odniesienia. Fiat 126p waży około 600 kg, a więc potrzeba by było 2000 maluchów, żeby przeważyć Generala Shermana.

Sekwoje olbrzymie dziko rosną tylko na obszarach położonych pomiędzy 1500-2500 m n.p.m. na zachodnich stokach gór Sierra Nevada w Kalifornii. Tam też można podziwiać je w parkach narodowych, nie tylko Sequoia National Park, ale i Kings Canyon i Yosemite. Poza naturalnym zasięgiem gatunek wykorzystywany jest jako roślina ozdobna i kolekcjonerska. Okazuje się, że w Polsce też znaleźć można sekwoje! Największy okaz tego gatunku rośnie w zachodniopomorskiem. Ma ponad ponad 100 lat, blisko 30 m wysokości i jest pomnikiem przyrody.

Sequoia National Park to nie tylko wielkie drzewa. To też, albo przede wszystkim wysokie góry, które oferują liczne trasy piesze i piękne widoki. Jak łatwo się domyślić, zdecydowana większość odwiedzających Park rzuca okiem na sekwoje, spaceruje wybetonowaną ścieżką i wraca do domu, a więc Ci, którzy wybiorą się na szlak mogą go mieć tylko i wyłącznie dla siebie.

WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE:

- Parki Narodowe Sequoia and Kings Canyon (funkcjonują wspólnie) uznawane są za jedne z najtrudniej dostępnych chronionych terenów w USA, ponieważ przeprowadzono w nich bardzo mało dróg. Nie ma trasy prowadzącej na przestrzał. Wgłąb lasu można dostać się wjeżdżając tylko od strony zachodniej (autostradą nr 198 i 180).

- W Parkach funkcjonuje wiele kempingów , z których zdecydowana większość ma miejsca rezerwowane. Oznacza to, że w sezonie (od czerwca do września) ciężko jest znaleźć miejsce. Wiele kempingów, m.in. Lodgepole campground ma jednak obszar first-come/ first-served (czyli kto pierwszy ten lepszy), w którym zwykle czeka kilka miejsc dla niezapowiedzianych gości. Każdorazowo trzeba dowiadywać się o miejsca przy wjeździe do parku, a najlepiej bezpośrednio na danym kempingu (zdarza się, że tabliczka z informacją „Full” wcale nie jest zdejmowana, nawet jeśli ktoś opuści miejsce, bo obsługa i tak spodziewa się, że za chwilę pojawi się kolejny klient).

One Reply to “SEKWOJE – Największe drzewa świata”

  1. Ale super 🙂 ach te stany 😉

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.