SANTA FE – Miasto inne

Zdecydowanie najbardziej nie-amerykańskie miasto spośród wszystkich tych, które w Ameryce odwiedziliśmy. Nic w tym dziwnego, w końcu Santa Fe to stolica Nowego Meksyku, a więc chyba najmniej „amerykańskiego” stanu. Znane jako „The city different” miasto rzeczywiście jest inne. Inne przynajmniej niż amerykańskie metropolie, bo pewnie już nie tak bardzo inne niż miasta meksykańskie.

Wystarczył przypadkowy rzut oka na ulotkę ze zdjęciem piaskowych budynków, ciągnących się wzdłuż ulic górzystego miasta, żebyśmy szybko zmienili plany i kierowali się do Santa Fe. Zresztą, jeśli przemierza się USA samochodem, który nazywa się Hyundai Santa Fe, po prostu wstyd byłoby tam nie pojechać!

Miejsce to rzeczywiście jest „inne”, bo wiele razy musieliśmy przypominać sobie, że wciąż jeszcze jesteśmy w Stanach Zjednoczonych, że nie przenieśliśmy się nagle jakimś cudem do Meksyku.

Przy głównym placu miasta wciąż jeszcze stoi oryginalny XVII-wieczny budynek, hiszpański Pałac Gubernatorów. Aż trudno uwierzyć, że pozostałe budynki to już wytwory współczesności. Wszystkie są doskonale wkomponowane w całość, utrzymane w tradycyjnym charakterze. Wszystkie zbudowane są z suszonej w słońcu cegły, a ich zewnętrzna warstwa wygląda jak dziwny tynk, ale wcale nim nie jest. „Wszystkie” oznacza naprawdę wszystkie, a więc i banki i hotele i zwyczajne sklepy.

Santa Fe to miasto pełne pamiątek, galerii sztuki i indiańskich targów (regularnie z wielu bliskich Pueblos zjeżdżają sprzedający rękodzieło Indianie). Słowem, kulturowo i turystycznie ma naprawdę wiele do zaoferowania. A jeśli do samych atrakcji miasta dodamy jeszcze otaczającą je westernową, surową scenerię Nowego Meksyku to mamy prawdziwą meksykańską wisienkę na amerykańskim torcie!

One Reply to “SANTA FE – Miasto inne”

  1. […] 2. Nowy Meksyk, bo … jest stanem, w którym wszystko po drodze się zmienia, ciągnąca się wcześniej przez cały Teksas olbrzymia równica przeistacza się w górzysty teren, a droga prowadzi wzdłuż czerwonych formacji skalnych, kanionów i zalesionych wzgórz. Zobacz nasz wpis o Santa Fe, stolicy Nowego Meksyku, tutaj […]

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.