Niedźwiedzi regulamin w GREAT SMOKY MOUNTAINS

W Apallachach roi się od niedźwiedzi. Chodzi konkretnie o Baribale, czyli niedźwiedzie czarne, które tak naprawdę mogą być też brązowe. Rzeczywiście czarne są te, które można spotkać w Parku Narodowym Great Smoky Mountains. W całym Parku (w stanie Tennessee i w Karolinie Północnej) naliczono ostatnio 1500 osobników, a więc szansa spotkania niedźwiedzia na szlaku jest niemała.

Pierwszy raz natknęliśmy się na tak duże zagęszczenie informacji i ostrzeżeń o tym gdzie i kiedy ostatnio widziano te zwierzęta i których miejsc należy unikać. W każdym punkcie informacyjnym rozwieszone były regulaminy pt.: „Co mam robić jeśli spotkam niedźwiedzia?”. Zdawało nam się to całkiem interesujące, a więc postanowiliśmy przytoczyć kilka ciekawszych punktów:

 1. Niedźwiedzie to dzikie zwierzęta, są nieprzewidywalne i mogą być niebezpieczne! Nie zbliżaj się do niedźwiedzia i nie pozwól mu się zbliżyć.
 2. Zamierzone zbliżanie się do niedźwiedzia na odległość 45 m jest zabronione. Łamanie tego zakazu jest łamaniem prawa i będzie karane grzywną lub aresztem.
 3. Ataki niedźwiedzi na ludzi są rzadkie, ale zdarzają się. Mogą skutkować poważnymi urazami lub śmiercią.
 4. Jeśli zauważysz niedźwiedzia, zachowaj czujność. Nie zbliżaj się do niego i nie pozwól mu się zbliżyć.
 5. Jeśli niedźwiedź zauważył twoją obecność i zmienił swoje zachowanie (np. przestał jeść, zaczął cię obserwować), oznacza to, że jesteś zbyt blisko.
 6. Jeśli jesteś zbyt blisko, niedźwiedź będzie żądał więcej przestrzeni. Może zachowywać się agresywnie, iść lub biec w twoim kierunku, wydawać głośne dźwięki, bić łapami o ziemię. Staraj się zwiększyć odległość między wami, ale nie biegnij. Powoli wycofuj się, wciąż obserwując niedźwiedzia. Nie odwracaj się i nie uciekaj, bo sprowokujesz go do pościgu.
 7. Jeśli niedźwiedź idzie za tobą, zmień kierunek. Jeśli niedźwiedź nadal zbliża się do ciebie, stań twardo na ziemi i staraj się wyglądać pewnie. Próbuj go wystraszyć. Mów lub krzycz głośno, stań na wzniesieniu lub kamieniu, podnieś ramiona do góry, rzucaj w jego kierunku dużymi obiektami (np. kamieniami lub gałęziami).
 8. Jeśli masz ze sobą jedzenie, nie zostawiaj go niedźwiedziowi! Najlepiej, odrzuć je daleko od siebie, a gdy niedźwiedź się nim zainteresuje, powoli się wycofaj.
 9. Jeśli niedźwiedź zachowuje się agresywnie i atakuje cię – walcz z nim! Wykorzystaj wszystko co masz pod ręką. Za żadne skarby nie udawaj martwego.

No i jak? Od razu można poczuć się bezpieczniej, prawda? Idąc po górskim szlaku i pokonując kolejne zakręty, za każdym razem zastanawialiśmy się co się za nimi kryje. Raz usłyszeliśmy szelest i zatrzymaliśmy się, ale na naszej drodze stanęły tylko sarny. Niedźwiedzia, na całe szczęście, tym razem, nie spotkaliśmy. Ale cenna wiedza pozostała!

5 Replies to “Niedźwiedzi regulamin w GREAT SMOKY MOUNTAINS”

 1. Jak na razie to mój ulubiony wpis i naulubieńsze, najpiękniesze zdjęcia! Chce tam!!!

 2. Dobrze, że w nocy do Was nie przyszedł 😀 Są takie same kontenerki na przechowywanie jedzenia jak w parku Yosemite?

  1. Tak! Są tu już chyba w każdym Parku Narodowym/ Stanowym/ Lesie Państwowym – coś jest na rzeczy 😉 Do Was kiedyś przyszedł?

   1. Nie, ale ja nie nocowałam w Yosemite niestety 😉

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.