Majańskie barwy Gwatemali

W Gwatemali folklor żyje na co dzień. Tętni kolorami i wzorami, w każdym mieście i każdej wiosce, w każdej uliczce i na każdym placu. Gwatemala to kraina Majów, którzy zakładają ludowe stroje, traktując je jak zwykłe, codzienne ubrania. Chickenbusy na kolejnych przystankach zapełniają się tradycyjnymi symbolami i haftami z kolejnych mijanych wiosek.

Gwatemala to raj dla miłośników folkloru. Determinacja z jaką Majowie kultywują swoje tradycje jest godna podziwu. A ubiór to tylko element ich kulturowego kalejdoskopu. W kościołach i cmentarnych kapliczkach kilka razy natknęliśmy się niespodziewanie na ceremonie uzdrawiania (podczas których curanderos traktują potrzebujących przeróżnymi magicznymi specyfikami, dymem z cygara czy kadzidła, a czasem i znakiem krzyża). W drodze na wulkan Santa Maria i na samym jego szczycie spotkaliśmy całe barwne grupy, odprawiające modły na tej świętej górze.

Wszystko to jest tym bardziej niesamowite, że dzieje się tak intensywnie, a tak niedługo po zakończeniu krwawej wojny domowej, pełnej masakr majańskich wiosek i dyskryminacji majańskich tradycji (przed, trwającą przeszło 30 lat, wojną domową Majowie stanowili ponad 80% społeczeństwa Gwatemali, a obecnie niewiele ponad 40%. Szacuje się, że w latach 1960 - 1996 zamordowanych zostało 200 000 ludzi, a dziesiątki tysięcy zostało rannych lub zaginęło).

3 Replies to “Majańskie barwy Gwatemali”

  1. Będą jakieś wskazówki jak dostać się do Gwatemali i jak poruszać po kraju?
    Pozdrawiam

    1. My di Gwatemali przyjechaliśmy autobusem z Meksyku z Chiapas. Na pewno można również przyjechać od strony Jukatanu przez Belize. Najłatwiej jest się poruszać autobusami, lokalnymi lub turystycznymi. Wszystko jest dobrze zorganizowane i nie ma problemu z transportem.

  2. […] tym kraju panuje ewidentny podział na rdzennych Majów i mieszanej krwi Metysów. Podczas gdy Majowie wzbudzają fascynację, kultywując swoje tradycje i […]

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.