JAK W PÓŁ ROKU PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA ROK W PODRÓŻY

Podróż, która ma trwać kilka lub kilkanaście miesięcy to przedsięwzięcie znacznie większe niż tradycyjny wyjazd urlopowy.
Tuż po podjęciu decyzji i pierwszej ekscytacji pojawia się pierwsza niewiadoma: „od czego zacząć?”.

Dla nas ogromną pomoc stanowiły porady bardziej doświadczonych podróżników (INNI W PODRÓŻY), dzięki którym udało się zweryfikować wiele wstępnych punktów na liście przygotowań. Skreśliwszy większość pierwotnie „niezbędnych” pozycji, ustaliliśmy w końcu podstawowy spis zadań, które skrupulatnie wypełnialiśmy przez ostatnie miesiące i tygodnie:

- Zakup biletów lotniczych
- Wyrobienie wiz wjazdowych
- Wybór ubezpieczenia podróżnego
- Założenie konta walutowego
- Wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy
- Szczepienia ochronne
- Zakup sprzętu turystycznego
- Nauka podstaw języka hiszpańskiego
- Wyprowadzka z mieszkania
- www.couchsurfing.com
- Wymiana sprzętu fotograficznego
- Założenie stowarzyszenia
- Założenie bloga

Czego nauczyliśmy się podczas naszych przygotowań, co nas zaskoczyło i co możemy poradzić w sprawie niektórych formalności:

- w Ambasadzie Wietnamu w Warszawie nie uraczy się języka Angielskiego czy też Polskiego. Należy porozumiewać się na migi. Jedna osoba może złożyć paszport, a inna go odebrać. Nie wymagane jest upoważnienie. Pan konsul przykłada otwarty paszport do szyby i osoba, która ma chęć go przyjąć podnosi rękę i podchodzi do okienka.

- w przypadku gdy posiadamy wciąż jeszcze ważną wizę do USA w nieważnym już paszporcie (np. po zmianie nazwiska) nie ma konieczności wnioskowania o kolejną wizę. Wystarczy mieć przy sobie oba dokumenty (tak przynajmniej zostaliśmy poinformowani i na to liczymy).

- wyrobienie Międzynarodowego Prawa Jazdy kosztuje 35 zł. Może o nie wnioskować każdy posiadacz Polskiego prawa jazdy. We wniosku należy zaznaczyć czy nasze uprawnienia mają działać w krajach konwencji Wiedeńskiej czy Genewskiej (wyjaśnienia należy doszukiwać się na własną rękę, bo urzędy rzadko dysponują takimi udogodnieniami). Nie należy się dziwić, że strona tytułowa Międzynarowego Prawa Jazdy opisana jest w całości w języku Polskim.

- do założenia Stowarzyszenia rejestrowego ma prawo każdy obywatel RP, który podejmie się konfrontacji z papierologią w tej sprawie.
W skrócie, krok po kroku, należy: stworzyć statut stowarzyszenia, zorganizować spotkanie założycielskie i spisać protokół tegoż spotkania, uchwalić skład zarządu, uchwalić skład komisji rewizyjnej, złożyć wniosek o rejestrację stowarzyszenia w KRS (W20+WK), założyć konto bankowe dla organizacji, zgłosić dane do urzędu skarbowego (NIP-8). I voilà! Po uporaniu się z formalnościami staliśmy się szczęśliwymi prezesami swojej własnej organizacji. Dane naszego stowarzyszenia znajdziecie w zakładce KONTAKT.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.