5 NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANYCH PYTAŃ NA TEMAT PODRÓŻY DOOKOŁA ŚWIATA

Wszędzie po drodze, podróż dookoła świata

Gdy opowiadaliśmy o planach na 2017 rok, wiele osób, oprócz entuzjazmu, aprobaty, zaskoczenia, zrozumienia (bądź jego braku) dla naszego pomysłu, wykazywało zaciekawienie tym „jak to się robi?”. Na bazie swoich dotychczasowych doświadczeń przygotowaliśmy zestawienie najczęstszych zdziwień i zmartwień z jakimi się zetknęliśmy. Takie FAQ na temat podróży dookoła świata:

SKĄD TEN POMYSŁ?      

Zawsze gdzieś się tlił, ale długo nie miał odwagi wyjść na światło dzienne. Punktem zwrotnym był chyba nasz ostatni urlop we Włoszech. 7 maja 2016 wzięliśmy ślub, a 10 maja o świcie wyruszyliśmy w trasę. Od samego początku wszystko odbywało się w pośpiechu. Byliśmy dobrze przygotowani i staraliśmy się trzymać założonego planu (w końcu tyle było do zobaczenia, a my dysponowaliśmy tylko kilkunastoma dniami!). W połowie wyjazdu byliśmy już straszliwie niewyspani i zmęczeni. Najlepszym punktem całej wycieczki okazał się być odpoczynek w małym miasteczku w Toskanii, którego wcześniej wcale nie planowaliśmy.

Żeby dobrze poznać miejsce, poczuć jego klimat i charakter, trzeba mieć na to czas. Postanowiliśmy więc dać sobie więcej czasu, nawet jeśli miałoby to być kilka lub kilkanaście miesięcy.

ILE TO KOSZTUJE?     

To, oczywiście, zależy. Zależy od tego gdzie jedziesz, co chcesz robić, w jakim standardzie podróżujesz, etc.
Na ten moment przewidujemy, że nasza wyprawa będzie kosztować orientacyjnie tyle ile nowa Skoda Fabia Combi. A, że my już jeden starszy egzemplarz posiadamy i, póki co, jeszcze jeździ, kalkulujemy, że możemy sobie pozwolić na podróż dookoła świata.

SKĄD WZIĄĆ NA TO PIENIĄDZE?     

Z takich samych źródeł jak na jakikolwiek inny cel. Jeśli jesteś zdecydowany i wystarczy Ci determinacji, żeby utrzymać się w ryzach swoich postanowień to w zaskakująco krótkim czasie będziesz w stanie odłożyć niemałą sumę. To, oczywiście, zależy. Zależy od dochodów, wydatków i czasu, ale podstawowe, proste zasady zawsze się sprawdzają:

- zarobić więcej (Czyli oczywista oczywistość. Nie mowa tu tylko o awansie czy podwyżce w pracy, bo nie jest to taką prostą sprawą. Prawdopodobnie jednak większość z nas przy odrobinie wysiłków jest w stanie zorganizować dla siebie dodatkowe zlecenia, które pozwalają choć odrobinę zasilić budżet)

- wydawać mniej (Człowiek potrafi rutynowo kupować całe mnóstwo zbędnych rzeczy. Nas zaskoczyło bardzo gdy zorientowaliśmy się ile jesteśmy w stanie zaoszczędzić gdy rezygnujemy np. z gumy do żucia, codziennego batonika z automatu czy kolejnego lakieru do paznokci, nie wspominając o ubraniach. Polecamy zbieranie paragonów i, w miarę możliwości, śledzenie swoich wydatków. Już sama myśl o tym, że zakupy mają być wpisane w dzienne zestawienie sprawiała, że dwa razy zastanowiliśmy się zanim wzięliśmy coś ze sklepowej półki.)

- sprzedać co się da (To zadziwiające jak wiele niepotrzebnych rzeczy człowiek gromadzi, a jeszcze bardziej zadziwiające z istnienia jak wielu z nich nie zdaje sobie sprawy. Warto zrobić gruntowny remanent w swoich szufladach i pozbyć się zbędnych rupieci, a cenniejsze sprzedać, np. poprzez www.OLX.pl)

CO Z PRACĄ?     

Praca jest ważna, nawet bardzo ważna, ale dla nas wciąż pozostaje środkiem, a nie celem samym w sobie.
Kilka czy kilkanaście miesięcy to czas, przez który zazwyczaj nie ma w pracy kobiety przebywającej na zwolnieniu lekarskim w ciąży i później na urlopie macierzyńskim. Przez kilka czy kilkanaście miesięcy nie utracimy doświadczenia, które udało nam się zdobyć do tej pory, a to, które zdobędziemy przez ten czas jest nie do przewidzenia.

JAK SIĘ PRZYGOTOWUJECIE?

O tym w kolejnym wpisie (zapisz się do Newsletter’a i polub nas na Facebook’u, żeby otrzymywać informacje o najnowszych wpisach)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.