10 drobiazgów, bez których podróż po Azji byłaby klapą

3 miesiące w drodze. 3 azjatyckie kraje. Masa odwiedzonych miejsc. Mnóstwo emocji i wspomnień. Wszystko brzmi pięknie. Ale każdy wie, że nawet w najwspanialszej podróży nie ominą nas najprostsze, przyziemne sprawy. Jak się spakować, żeby nie oszaleć codziennie wyjmując i znów chowając swoje rzeczy? Gdzie zjeść, skoro jeszcze przed chwilą roiło się od ulicznych stoisk, ale właśnie przyszło wczesne popołudnie i wszyscy zrobili sobie przerwę? Jak zasnąć w 10‑osobowej sali w hostelu, którego okna wychodzą na zatłoczoną, ruchliwą ulicę?

Na wiele rzeczy nie mamy wpływu, ale w tych kwestiach, na które mamy warto się naprawdę dobrze przygotować zawczasu. Czasem łatwo jest zapomnieć o czymś oczywistym, co później w drodze może uratować nam tyłek, albo przynajmniej znacznie ułatwić życie. Jest kilka drobiazgów, których wcześniej nie docenialiśmy, a które teraz śmiało możemy nazwać naszymi skarbami w podróży!

  1. Prześcieradło turystyczne

Rzecz, która zapewni spokojny sen w momencie gdy przyjdzie nocować pod wątpliwej czystości kocem, albo gdy trafimy do ultra-nagrzanego pomieszczenia i pod tym kocem jest nam zwyczajnie za gorąco.

  1. Zatyczki do uszu

Maleńkie, niepozorne gąbki, które będziemy wielbić gdy za oknem jeździ przez całą noc chmara ciężarówek, współlokatorzy wracają w środku nocy z imprezy, kolejni wstają o świcie na wschód słońca, a z megafonów lecą na cały regulator polityczne apele, mimo, że jest sobotni ranek.

  1. Torebki ZIP

Niesamowicie praktyczne, gdy potrzebujemy spakować 100 maleńkich rzeczy do jednego wora. Pozwalają z czystym sumieniem oddać plecak do luku bagażowego, gdzie będzie przewracany na prawo i lewo, bez obaw, że wszystkie nasze ciuchy utaplają się w szamponie jeśli opakowanie pęknie.

  1. Gumki recepturki

Mała rzecz, a cieszy, zwłaszcza gdy w wielkim bagażu walają się luzem pojedyncze drobiazgi.

  1. Sznurek

Zbawienny gdy po raz kolejny uskuteczniamy ręczne pranie mydłem w hotelowej umywalce, a potem zastanawiamy się jak wysuszyć ubrania w ciągu jednej nocy.

  1. Breloczek z karabińczykiem

Pomocny w nie-zgubieniu kluczyków do pokoju, kluczyków do skutera czy kłódki do szafki.

  1. Nóż i scyzoryk

Sprawa raczej oczywista i nie trzeba jej tłumaczyć, ale warto przypomnieć, bo w amoku pakowania takie rzeczy łatwo umykają. Możemy tylko potwierdzić, że nóż naprawdę przydawał nam się na co dzień, wcale nie przy jakichś ekstremalnych sytuacjach (choćby za każdym razem gdy usiłowaliśmy otworzyć jakieś opakowanie z grubaśnej azjatyckiej folii)

  1. Kawa w proszku i zupki chińskie

Pakując się, powtarzaliśmy sobie, że przecież w Azji jedzenie uliczne to podstawa, że tam posiłki będą nam wciskać pod nos po drodze. To wszystko prawda, ale nie zawsze wtedy kiedy właśnie masz ochotę zjeść! Gdy idziesz przez miasto, mijasz dziesiątki stoisk z kawą, ale gdy już szukasz właśnie kawy, te stoiska jakby gdzieś wyparowały. Wkoło za to same knajpy i punkty z przekąskami, ale gdy już masz ochotę coś zjeść, znajdujesz tylko kawę… Ewentualnie, nie ma już w ogóle niczego, bo akurat wszyscy mają przerwę. Albo, jest jedno miejsce, ale ceny w nim wręcz kosmiczne. Odwieczne prawo natury. W takich momentach poratują prywatne zapasy pysznych i zdrowych liofilizatów.

  1. Kubki i łyżki

Najpierw ich nie wzięliśmy (patrz punkt nr 8), a potem piekielnie żałowaliśmy.  W końcu te swoje ratujące życie zapasy na czarną godzinę trzeba w jakiś sposób rozpuścić w wodzie (jeśli już mamy gorącą wodę, ale to jeszcze zupełnie inna sprawa). Wówczas wyciągasz z plecaka swój własny ekwipunek i jesteś uratowany!

  1. MAPS.ME

W dzisiejszych czasach praktycznie nie da się być niedoinformowanym. W Internecie znaleźć można prawie wszystko, a dostęp do sieci jest prawie wszędzie (wbrew pozorom, nawet w najbardziej zapadłych dziurach). Są jednak sytuacje gdy nawet niezawodny Wujek Google zawodzi. Wówczas z pomocą przychodzi nam całe zaplecze aplikacji wszelkiej maści. My, z własnego doświadczenia, możemy polecić MAPS.ME, które uratowało nas nieraz wskazując ścieżki w najdziwaczniejszych miejscach.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.